top of page

Kokie pastatų fasado apdailos būdai yra populiariausi Lietuvoje? Kokius šiandien išskirtumėte kai

Updated: Jul 6, 2022

Bet kokio tipo fasadams tinkančių apdailos medžiagų pasirinkimas yra pakankamai platus. Kuriai teikti pirmenybę, priklauso nuo biudžeto, namo dizaino ir asmeninių dekoravimo bei dizaino pageidavimų. Pagrindinis namo dangos tikslas kartu su estetinio išvaizdos sukūrimu yra apsaugoti sienas nuo drėgmės, ekstremalių temperatūrų ir mechaninių pažeidimų. Išorės apdailos medžiagos skiriasi gamybos technologija, profiliais, spalva, tekstūra ir tvirtinimo būdais. Priklausomai nuo fasado tipo, dekoratyviniai elementai tvirtinami prie sienų arba prie atramos rėmo.


Lietuvos Statybos rinka siūlo daugybę įvairių medžiagų. Rinkdamiesi, kaip dekoruoti namo fasadą, pirkėjai dažniausiai sustoja ties šiais:

- dekoratyvinis tinkas;

- Klinkerio apdailos plytos ir plytelės;

- Metalinė fasado apdaila;

- Dailylentės;

- Pluoštinio cemento plokštės,

- Akmuo - natūralus ir dirbtinis;

- ir dar keletą įvairiu fasadu apdailos būdų.


Panagrinėsime populiariausius


Kiekviena iš išvardytų medžiagų turi savo privalumų ir trūkumų.

Pavyzdžiui, dekoratyvinio tinko apdaila, atsižvelgiant į technologijas, gali tarnauti iki 30 metų. Sienos „kvėpuos”- geras garų pralaidumas, geros šilumos ir garso izoliacijos savybės. Tačiau ji turi savo minusų: darbai atliekami tik šiltuoju metų laiku, karštu oru, būtina vengti tiesioginių saulės spindulių, stipraus vėjo ir lietaus. Tinkas turi būti apsaugotas nuo greito džiūvimo ir neigiamos temperatūros. Pažeidžiant technologiją gali atsirasti įtrūkimų, luptis, atsirasti grybelio, pelėsio.


Klinkerio apdailos plytų ir plytelių apdaila – viena mėgstamiausiu individualių namų savininkų- tai klasikinis fasado apdailos variantas. Platus apdailos plytų ir klinkerinių plytelių asortimentas skiriasi gamybos technologija, forma ir tekstūra.

Paprastai plytų fasadai išsiskiria ilgaamžiškumu ir dideliu stiprumu. Klinkerio Plyta atspari UV spinduliuotei ir ekstremalioms temperatūroms, mažai sugeria drėgmę. Pasirinkus plytas - akivaizdžiausias trūkumas yra didelis galutinės konstrukcijos svoris, dėl kurio reikia parengti projektą ir pastatyti sustiprintą pamatą. O rengiant klinkerio plytelės padidėja laiko sąnaudos bei kaštų lygis.


Gan dažnai naudoja metalinė fasado apdaila. Tokiai apdailai naudojamas dvi medžiagos: aliuminis ir plienas. Pagrindinės šios medžiagos savybės - nepūva, tvirta ir atspari aplinkos sąlygoms, su laiku nepraras savo tekstūros, atspari ugniai. Namui suteikia modernumo. Kas liečia trukumus: šį danga reikalauja kruopštaus įrengimo, lengvai yra subraižoma, po kiek laiko praranda savo išvaizdą.


Viena iš populiariausiu šia diena apdailų- dailylentės. Ši apdaila priklauso aplinkai nekenksmingų medžiagų klasei. Tinkamai prižiūrint, toks fasadas tarnaus ne vieną dešimtį metų, apsaugos namą nuo atmosferos poveikio ir sukurs papildomą izoliaciją. Dažniausiai lauko darbams naudojama pušis, eglė, kedras, ąžuolas ar maumedis. Lentos gali būti įvairaus ilgio, formų ir skirtis tvirtinimo būdu. Kainos labai skiriasi. Privalumai- pagerina namo šilumos izoliaciją, atsparus mechaniniams pažeidimams, lengvas montavimas, galima kloti šiltinimo sluoksnį.


Minusai.


Reikalauja reguliarios priežiūros, nepaisant esamų ugniai atsparių impregnacijų, pažeidus technologiją, medis gali pūti ir gali užsidegti. Kai kurios medienos rūšys yra labai brangios.


Šia diena naują tendenciją turinti apdailą- pluoštinio cemento plokštės.

Šiuolaikinėse statybose betonas yra ne tik stipriausia ir patvariausia konstrukcinė medžiaga. Šiandien apdailinant ir projektuojant pastatus aktyviai naudojamos betoninės fasado plokštės su įvairiomis tekstūromis - plytų, akmens, medžio ar tinko, taip pat dabar madingu 3D formato raštai.. Rinka siūlo didelį plokščių gamintojų pasirinkimą, kurie skiriasi savo savybėmis bei montavimo būdais. Norėtumėme išskirti Termoizoliacinė apdailos plokštė KODERUS 2IN1, apie kurią norėtume pakalbėti.


Termoizoliacinė apdailos plokštė KODERUS 2IN1- tai unikalus sprendimas, kai aukštos klasės faktūrinis betonas sulietas su apšiltinimo sluoksniu. Tokia technologija leidžia greitai įrengti namo apdailą, mažinant fasado montavimo darbų kaštus. Toks fasadas turi itin didelį atsparumą ugniai, nepūva ir neyra, lengvai prižiūrimas ir ilgaamžis, turi plačios dizaino galimybės. Prie visų įvardintu pliusų norėtumėme pabrėžti, kad šį apdailą tinka montavimui žiemos sąlygomis- kas labai pagreitino įrengimo darbus.


Ar skiriasi fasado pasirinkimo tendencijos tarp verslo klientų (pvz., NT vystytojų) ir privačių klientų (individualių namų savininkų)?


Privatūs statytojai, kaip ir statybinės organizacijos, renkasi įvairius fasadų variantus. Ir vienus ir kitus vienija bendri norai - nesilaikyti nustatytų šablonų.

Šiuolaikiniai savininkai namo ar kotedžo išvaizdai skiria didelį dėmesį. Labai dažnai fasado apdailos pasirinkimą lemia numatytas namo statybos biudžetas. Pasak jų, apdaila bent jau neturėtų gadinti pastato išorės, bet geriau, kad fasadas namą padarytų patrauklų iš tolo. Uolūs savininkai norėtų gražiai papuošti fasadą, išleisdami minimalius finansinius išteklius. Monotoniško formato pastatų, panašių vienas į kitą pilku savo išvaizdos blankumu, era praėjo. Modernus pastatas turi būti ne tik gražiai dekoruotas viduje, bet ir džiuginti aplinkinius stilinga išorės apdaila. Juk kiekvienas savininkas supranta, kad namo fasadas gali tapti puikiu unikalaus jo savininko individualumo atspindžiu. Dėl noro išpildyti savo svajones, savininkai vis dažniau renkasi ne pačias pigiausias apdailos medžiagas.

Renkant fasado apdailą NT vystytojams vis dėl to esminis pasirinkimo faktorius yra ne tik fasado išvaizda bei ilgaamžiškumas, bet greitas ir kokybiškas apdailos montavimas. Vis dažniau norint pritraukti užsakovą, naudojamos ekologiškos, ilgaamžės šiuolaikinės betono apdailos plokštės. Tai suteikia ne tik estetinį ir išskirtinį pastato vaizdą, bet ir pakelia jo vertę. Šiai dienai turėdami plačias galimybes, NT vystytojai stengiesi savo projektą paversti išskirtiniu. To reikalauja rinka ir pirkėjai, kuriuos sunku kuo nors nustebinti.Kokiais kriterijais patartumėte vadovautis renkantis fasadą? Į ką svarbu atkreipti dėmesį?


Namo išorės apdaila yra vienas pagrindinių statybos etapų, kurio metu ne tik sukuriama pastato išvaizda, bet ir užtikrinamas jo ilgaamžiškumas.


Organiškas funkcionalumo, praktiškumo ir estetikos derinys, noras naudoti natūralias medžiagas ar natūralius komponentus imituojančius analogus – tai sprendimai, kurie šiandien aktualiausi dekoruojant išorės apdailą. Vienas iš pagrindinių aspektų, į kurį šiandien atsižvelgiama, yra medžiagų, kurios nekenkia aplinkai ir žmonių sveikatai nei gamybos, nei eksploatacijos metu, naudojimas.

Nors dažniausiai būsto savininkai renkasi pačias pigiausias apdailos medžiagas, nes biudžetai nėra bedugniai, tačiau nereikėtų pamiršti ir posakio apie šykštuolį, kuris moka du kartus. Rinkdamiesi būsimą fasadą atkreipkite dėmesį į tai, ar medžiaga derinama su izoliacija ir laikančiųjų sienų medžiaga. Atsižvelkite į ilgaamžiškumą, šilumos izoliacijos laipsnį, atsparumą korozijai.

Jei pageidaujate, visada rasite priimtiną variantą gražiai, praktiškai ir ekonomiškai fasado apdailai. Jei abejojate, geriausia pasikonsultuoti su specialistu.bottom of page